Klimatyzacja samochodowa

Zajmujemy się realizacją usług z zakresu klimatyzacji samochodowej dla Klientów ze Szczecina i okolic. Wykonujemy serwis oraz napełnianie klimatyzacji w celu uzupełnienia niedoborów czynnika chłodzącego i oleju obecnego w układzie.

 

Czym jest i jak zbudowana jest klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja samochodowa to niezbędny element w każdym pojeździe, bez względu na to czy to auto osobowe, czy ciężarowe. Niezbędny choćby dlatego, że temperatury w Polsce osiągają coraz wyższe wartości. Aby w pełni cieszyć się komfortem jazdy, ważne jest, by temperatura wewnątrz auta była optymalna. Za jej utrzymywanie na pożądanym poziomie odpowiada układ klimatyzacji. Zbudowany jest on z kilku ważnych elementów, takich jak: kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający, parownik i wentylator. Najważniejszy w całym układzie jest kompresor, który odpowiada za sprężanie czynnika chłodzącego – substancji niezbędnej do prawidłowego działania układu. Dlatego tak ważne jest, by dbać o regularne nabijanie klimatyzacji w czynnik chłodzący, a także olej odpowiedzialny za ochronę przed zatarciem układu.

 

Nabijanie klimatyzacji – kiedy należy je przeprowadzić?

W czasie intensywnego używania klimatyzacji czynnika chłodzącego regularnie ubywa. Przyjmuje się, że w sprawnym układzie jest to około 10% w sezonie, dlatego nabijanie klimatyzacji warto robić rutynowo raz do roku. Najbardziej odpowiedni czas do wykonania tej usługi to miesiące przed wakacjami, czyli okres późnej wiosny. Niedobór czynnika chłodzącego może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do uszkodzenia kompresora, który jest nie tylko najważniejszym, ale także najdroższym elementem układu klimatyzacji. Właściciel pojazdu, który nie dba o cykliczne nabijanie klimatyzacji, musi więc liczyć się z poważnymi wydatkami w trakcie naprawy tego układu.

 

Serwis klimatyzacji

Oprócz usług związanych z uzupełnianiem czynnika chłodzącego oferujemy Klientom także profesjonalny serwis klimatyzacji, polegający na czyszczeniu, odgrzybianiu, wymianie filtrów oraz osuszacza, a także sprawdzaniu szczelności układu przy pomocy specjalnych urządzeń diagnostyki komputerowej. Poniżej przeczytają Państwo, jak przebiega serwis klimatyzacji w naszym serwisie.

 

Sprawdzanie elektroniki pokładowej

Nowoczesne samochody wyposażone są w automatyczną klimatyzację. Przeprowadzamy szczegółową diagnostykę układu w celu sprawdzenia ewentualnych błędów.

 

Nabijanie i wymiana oleju w układzie klimatyzacji

Sprawdzamy, czy czynnik roboczy nie zużywa się za szybko, co może oznaczać nieszczelność układu. Po usunięciu ewentualnej usterki nabijamy klimatyzację czynnikiem roboczym oraz uzupełniamy olej do smarowania kompresora sprężarki.

 

Odgrzybianie

Dezynfekujemy układ klimatyzacji w celu usunięcia bakterii i mikroorganizmów, które mogą powodować pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia kierowcy oraz pasażerów. Oferujemy różne metody odgrzybiania: chemiczną, mechaniczną oraz ozonowanie.

 

Wymiana filtra kabinowego

Zadaniem filtra kabinowego jest zatrzymywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń mogących dostać się do układu klimatyzacji. Przeprowadzamy oględziny filtra kabinowego, a w razie potrzeby dokonujemy jego wymiany.

 

Wymiana osuszacza

Rolą osuszacza jest zbieranie wilgoci z czynnika roboczego. Jego wymiana jest zalecana co 2-3 lata. Dokonujemy oględzin osuszacza, a w przypadku stwierdzenia, że nie nadaje się on do dalszej eksploatacji, wymieniamy go na nowy.

 

Inne czynności

W razie potrzeby w ramach serwisu klimatyzacji przeprowadzamy również inne czynności, takie jak czyszczenie układu z brudu czy kontrolę odpływu wody z parownika.

Serwis nie obsługuje pojazdów z czynnikiem R1234YF

 

Serwis Klimatyzacji

Umów się na wizytę
    Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

    RODO