Jaka jest różnica między geometrią kół od zbieżnością?

Dodano: 12 lip 2022


Zbieżność kół czy ich geometria należą do czynności, którym każdy kierowca powinien poddać swój pojazd. Warto wiedzieć czym są dokładnie, co się na nie składa oraz jakie są różnice między nimi.

Koła a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo poruszania się po drogach to podstawa. Na nie składa się ogólna sprawność pojazdu. Kluczowe są hamulce, układ kierowniczy, ale także koła, które powinny być równe i posiadać odpowiednie ogumienie. Elementy te są niezwykle ważne. Kluczowa jest także geometria kół. Szczecin to miasto, w którym możemy odwiedzić Bosch Car Service Starościk i sprawdzić ten oraz wiele innych elementów. Wielu kierowców albo bagatelizuje tę kwestię, albo nie zdaje sobie sprawy, ale parametry osadzenia kół mogą ulec zmianie i trzeba je kontrolować, żeby mieć pewność, że w trakcie jazdy pojazd nie zboczy z trasy lub nie dojdzie do poważnego wypadku, gdy koło się urwie. Dojść do tego może w sytuacji, gdy naprężenia generowane w czasie jazdy zbyt mocno będą oddziaływać na jakiś element np. sworzeń i ten się urwie. W celu uniknięcia tych przykrych konsekwencji warto przeprowadzić zbieżność albo geometrię kół.

Zbieżność a geometria kół

Pytanie o różnice pomiędzy geometrią a zbieżnością, ma jedną odpowiedź. Geometria to ogół czynności, w których zawiera się także zbieżność. Jako pojęcie wyróżniamy zbieżność czy sytuację, w której koła kierowane są do wewnątrz, oraz rozbieżność, gdy te kierują się do zewnątrz. Zbieżność polega na odpowiednim umiejscowieniu kół na osi, aby, były w pozycji równej. Geometria kół to dodatkowo kontrola poszczególnych elementów pojazdu. W ten sposób uzyskuje się ustawienie tych części podwozia, co zapewnia, że jazda jest równa i stabilna, także w czasie hamowania i na zakrętach. Warto znać tę różnicę, aby zlecić odpowiednie działanie mechanikowi. Nie są to synonimy jednej czynności. Kiedy należy zlecić, któreś z zadań mechanikowi? Nie ma na to reguły, warto okazyjnie to zweryfikować, aby mieć pewność, że wszystko jest dobrze.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO