Jak niewłaściwa geometria kół wpływa na bezpieczeństwo na drodze?

Dodano: 16 lut 2023


Na geometrię kół składają się elementy, takie jak m.in. zbieżność, kąt pochylenia koła, a także kąt wyprzedzenia osi obrotu zwrotnicy. Co ważne, każdy model ma nieco inne wymagania i potrzeby, które należy sprawdzać, a następnie w razie potrzeby korygować. Dlaczego jest to tak ważne? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czy geometria kół wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Badanie geometrii kół powinno być częścią przeglądu dokonywanego co najmniej raz w roku. Mimo że nie jest ono obowiązkowe ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Warto więc skorzystać z naszej oferty geometrii kół Szczecin.

Jak niewłaściwa zbieżność kół wpływa na bezpieczeństwo? Bardzo szybko zauważalne są problemy z prowadzeniem, takie jak znoszenie pojazdu na boki i trudności z kierowaniem. Dodatkowo źle ustawione koła mają bezpośredni wpływ na sterowalność i stabilność auta.

Oznacza to, że w znacznym stopniu utrudnione jest zachowanie prostego toru jazdy, a konieczna staje się stała korekta położenia samochodu. Niestety, nawet małe rozkojarzenie może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Czym grozi niewłaściwa geometra kół?

Jednak mniejsza przyczepność kół i problemy ze sterowaniem to nie jedyny problem, do którego prowadzi zła geometria kół. Jakie są inne negatywne zjawiska?

Błędnie ustawione koła prowadzą do szybszego zużywania się bieżnika opon. To sprawia, że pojazd ma mniejszą przyczepność, a wymiana opon jest konieczna w dużo szybszym czasie. Oznacza to rosnące wydatki i ponownie: mniejsze bezpieczeństwo (szczególnie w przypadku zakrętów, mokrej nawierzchni i awaryjnego hamowania).

Co więcej, zła geometria kół przyczynia się do uszkodzenia i szybszego zużywania innych elementów pojazdu. Oznacza również wyższe zużycie paliwa oraz obniżenie komfortu jazdy.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO