Kiedy należy wymienić opony na zimowe, a kiedy na letnie?Kiedy zmieniać opony sezonowo?

Dodano: 11 mar 2021


Aby zapewnić sobie i pasażerom bezpieczną jazdę samochodem, należy pamiętać o wymianie opon w odpowiednim czasie. Ważne jest, by kontrolować ich zużycie i odpowiednio wcześniej wymienić zużyty komplet na nowy. Oprócz tego trzeba też pamiętać o sezonowej wymianie opon. Taki obowiązek nie jest co prawda regulowany prawnie, ale wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo podczas podróży, a także na komfort jazdy. Wielu naszych Klientów pyta, kiedy należy zamontować opony zimowe, a kiedy letnie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od temperatur, które panują na zewnątrz.

Opony zimowe

Często w telewizji słyszymy stwierdzenie, że zima zaskoczyła kierowców. Rzeczywiście zdarza się tak, że mrozy czy opady śniegu przyjdą niespodziewanie. Odpowiedzialny kierowca powinien jednak zwracać uwagę na zmieniające się warunki atmosferyczne. Opony zimowe są przystosowane do temperatur poniżej 4 stopni Celsjusza. Prognozy pogody, które zapowiadają spadki temperatur poniżej 7 stopni Celsjusza, powinny zasugerować kierowcom, by umówili się na wymianę opon. Opony zimowe wyposażone są przede wszystkim w szerokie bieżniki o wysokich lamelach. Dzięki temu przemieszczanie się po zaśnieżonych drogach będzie bezpieczne.

Opony letnie

Decyzję o zmianie opon zimowych na letnie również należy podjąć na podstawie temperatury. Odpowiednim momentem na zmianę opon na letnie jest czas, w którym średnia dobowa temperatura jest wyższa od siedmiu stopni Celsjusza. Z uwagi na zmienność pogody w okresie zimowo-wiosennym warto poczekać na jej stabilizację, ponieważ jak wiemy, temperatura lubi zaskakiwać. Struktura opon letnich różni się od tych zimowych. Cechują się one wysoką twardością, dzięki czemu nie odkształcają się od nagrzanego podłoża, a także zachowują przyczepność na suchej i mokrej powierzchni.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas podróży autem należy o nie odpowiednio dbać. Oprócz sezonowej wymiany opon ważne jest również regularne wykonywanie przeglądów czy serwis klimatyzacji, a w razie potrzeby wymiana klocków hamulcowych czy innych podzespołów. Zachęcamy Państwa do skorzystania z usług warsztatu samochodowego Bosch Car Service Starościk w Szczecinie. W razie jakichkolwiek pytań, czy chęci zarezerwowania wizyty serwisowej zachęcamy do kontaktu.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO