Jakie są najskuteczniejsze metody odgrzybiania klimatyzacji?

Dodano: 19 sty 2021


Klimatyzacja to powszechny element wyposażenia samochodów, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie podróży. Siedzenie za kierownicą w upalne dni to nie lada wyzwanie, stąd zbawienne działanie urządzenia, z którego napływa chłodne, kojące powietrze. System ten spełnia również swoje funkcje w okresie zimowym. Włączona klimatyzacja skutecznie pomaga w odparowywaniu szyb. Niestety takie działanie sprawia, że w kanałach wentylacyjnych osadza się wiele wilgoci, przyczyniając się do tego, że urządzenie staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Zanieczyszczenia rozwijające się w kratkach wentylacyjnych mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego niezwykle ważne jest odgrzybianie klimatyzacji w trakcie regularnych przeglądów.

W jaki sposób można oczyścić klimatyzację?

Istnieje wiele sposobów na odgrzybianie klimatyzacji. Wyróżnić można metody: chemiczną, mechaniczną oraz polegającą na tzw. ozonowaniu. Każda z nich znajduje się w ofercie serwisu samochodowego Bosch Car Service Szczecin. Pierwsza metoda polega na aplikacji środka chemicznego za pomocą skraplacza do układu wentylacyjnego. Po upływie 15-20 minut środek powinien usunąć szkodliwe drobnoustroje. Wówczas należy włączyć klimatyzację po to, by pozbyć się resztek preparatu i ograniczyć ryzyko wdychania płynu w trakcie późniejszego używania systemu chłodzącego. Ten sposób jest prosty w wykonaniu i zajmuje nie więcej niż godzinę.

Drugą metodą jest czyszczenie mechaniczne. Polega ono na zdemontowaniu parownika i dokładnym wyczyszczeniu tego elementu. Taka procedura jest dużo bardziej czasochłonna, dlatego wiele serwisów coraz częściej z niej rezygnuje, zastępując ją metodą ozonowania. Ozonowanie wiąże się z użyciem specjalnego urządzenia zwanego ozonatorem. Umieszcza się go w samochodzie, po czym uruchamia się silnik pojazdu, otwiera klatki wentylacyjne i ustawia klimatyzację na pełną moc. Ozonator po upływie 10 minut powinien skutecznie usunąć zabrudzenia. Zwieńczeniem całej procedury jest dokładne przewietrzenie wnętrza pojazdu, wyłączenie obiegu wentylacyjnego i ponowne włączenie klimatyzacji na kilkanaście minut. 

Coraz popularniejszym sposobem na pozbycie się bakterii i grzybów z systemów wentylacyjnych jest też użycie ultradźwięków, a dokładnie urządzenia, które je wytwarza. Ultradźwięki rozprowadzają we wnętrzu samochodu płyn dezynfekujący, który dociera do każdego elementu klimatyzacji. Mgła wyprodukowana przez urządzenie osiada na parowniku, skutecznie usuwając z niego groźne dla zdrowia zanieczyszczenia. Czasem jednak sama dezynfekcja nie wystarcza, by przeprowadzić efektywne odgrzybianie klimatyzacji. Wówczas należy pomyśleć o serwisie klimatyzacji, który zajmie się wymianą filtra kabinowego odpowiadającego za zahamowanie przedostawania się nieczystości do systemu wentylacyjnego.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO