Jak wygląda nabijanie klimatyzacji w samochodzie?

Dodano: 14 cze 2022


Klimatyzacja jest jednym z układów w naszych samochodach, który wymaga regularnego serwisu. Chodzi tu jednak zarówno o jej przegląd, czyszczenie i odgrzybianie, jak i nabijanie. Musimy sobie zdawać sprawę, że podobnie jak każdy inny, ten system w naszym aucie musi być sprawny, gdyż może dojść do niebezpiecznej awarii i konieczności wykonania kosztownej naprawy. Zanieczyszczona klima to również zagrożenie dla naszego zdrowia.

Na czym polega nabijanie klimatyzacji?

Nasza klimatyzacja wypełniona jest specjalnym środkiem chemicznym. Zdecydowanie więcej zużywa się go latem, w czasie upałów. W związku z tym „nabijanie klimatyzacji samochodowej” to nic innego, jak uzupełnianie czynnika, który jest jej niezbędny do odprowadzania ciepła. Jego ilość uzależniona jest od modelu auta oraz jego producenta. Gdy zgłaszamy się do serwisu w celu nabicia klimatyzacji, warto również zadbać, aby sprawdzona została szczelność całego układu. Dobrym rozwiązaniem jest tu próba azotowa, która pozwala na wykrycie wszelkich nieszczelności.

Warto wiedzieć, że co roku z naszego układu klimatyzacji samochodowej ulatnia się około 10% czynnika chłodzącego. Jednocześnie znika również środek smarujący, tak ważny dla jego prawidłowej pracy. Aby nabić klimatyzację, konieczne jest podłączenie do niej maszyny, która usunie cały czynnik. W kolejnym kroku, dzięki wytworzenia podciśnienia sprawdza się szczelność instalacji i na koniec uzupełnia ją odpowiednią ilością czynnika chłodzącego i środka smarnego.

Co jeszcze musisz wiedzieć o nabijaniu klimatyzacji?

Nabijanie klimatyzacji zajmie około godziny i warto wykonać ten proces przynajmniej raz na rok. Najlepszym okresem jest ten, w którym na zewnątrz zaczyna robić się ciepło, w związku z czym będziemy oczekiwali, że w naszym aucie będzie panowała odpowiednia temperatura. Właśnie wiosna i latem będzie zużywać się najwięcej czynnika chłodzącego z naszej klimatyzacji. Odpowiednie dbanie o klimatyzację w aucie sprawi, że będzie ona działała prawidłowo przez długi czas i nie będziemy mieć z nią problemów.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO