Dlaczego warto regularnie wymieniać filtr kabinowy?

Dodano: 25 sie 2022


Sprawna klimatyzacja to jeden z kluczowych czynników komfortowej jazdy samochodem, szczególnie w okresie wysokich temperatur. Układ klimatyzacji powinien podlegać regularnym przeglądom, wymianie wyeksploatowanych elementów i uzupełnieniu czynnika chłodzącego. W razie potrzeby należy wymieniać również filtr kabinowy, który chroni klimatyzację przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Jaką rolę w samochodzie pełni filtr kabinowy?

Filtr kabinowy, zwany również przeciwpyłkowym, ma za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia z zewnątrz, takie jak kurz, pył czy sadze przed dostawaniem się do układu klimatyzacji oraz do wnętrza kabiny. Filtr kabinowy chroni przed dostawaniem się do wnętrza pojazdu grzybów i alergenów, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie pasażerów. Filtr kabinowy powinien być regularnie sprawdzany, a w razie nadmiernego zgromadzenia zanieczyszczeń – filtr kabinowy trzeba wymienić. Zaleca się wymienić filtr kabinowy raz w roku, ale jeśli samochód pokonuje długie trasy, a układ klimatyzacji w pojeździe jest często używany, może być potrzebna częstsza wymiana filtra kabinowego.

Dlaczego warto wymienić filtr kabinowy?

Zapchany i zanieczyszczony filtr kabinowy nie tylko nie spełnia swojej funkcji, ale również negatywnie wpływa na sprawne działanie całego układu klimatyzacji i nawiewów. Słaba przepustowość filtra kabinowego to strata na jakości powietrza wewnątrz pojazdu oraz wydajności klimatyzacji. Sygnałem do wymiany filtra może być również nadmierne parowanie szyb, co znacząco utrudnia prowadzenie pojazdu i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w trakcie jazdy! Wśród najpopularniejszych czynności przy serwisowaniu układu klimatyzacji w aucie jest odgrzybianie i uzupełnienie czynnika chłodzącego, ale należy pamiętać, że nie mniej istotna jest wymiana filtra kabinowego. To usługa, która nie zajmuje dużo czasu, a auto po takiej wymianie zyska doskonały poziom filtrowania zanieczyszczeń, które dostają się do wnętrza pojazdu.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO