Kiedy i dlaczego jest konieczna wymiana filtra DPF?

Dodano: 15 lut 2022


Jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy są regularne wizyty w warsztacie samochodowym. Coroczny przegląd na stacji kontroli pojazdów, wymiana opon czy nabijanie klimatyzacji to usługi, o których większość kierowców nie zapomina. Czasami jednak zdarza się tak, że do serwisu trzeba się udać również w mniej popularnej potrzebie. Mowa tutaj na przykład o wymianie DPF. Za co odpowiada ten filtr oraz kiedy i dlaczego należy go wymienić?

Za co odpowiada filtr DPF i w jakich samochodach można go znaleźć? 

Najczęściej zdarza się tak, że do naszego serwisu ciężarówek w Szczecinie przyjeżdżają kierowcy, którzy muszą wymienić opony czy zlecić okresowy przegląd. Niekiedy jednak okazuje się, że do wykonania są też inne usługi. Jeśli chodzi o omawiany filtr DPF, to warto o nim wiedzieć, że jego zadaniem jest odfiltrowanie ze spalin określonych substancji. Element stał się wymagany we wszystkich dieslach od momentu wprowadzenia normy EURO IV. Warto również wspomnieć, że działanie filtra cząstek stałych nie jest tożsame z działaniem katalizatora. Pierwszy element odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń w sposób mechaniczny, natomiast drugi ma za zadanie przeprowadzanie przemian o charakterze chemicznym.

Kiedy i dlaczego konieczna jest wymiana DPF? 

Z uwagi na to, jak ważną funkcję pełni filtr cząstek stałych w pojeździe, bardzo ważne jest, aby element był w pełni sprawny i wydajny. Wymiana filtra jest wymagana przede wszystkim dlatego, że podzespół jest przystosowany do użytkowania przez określoną liczbę przejechanych kilometrów. Jeśli cząsteczki zostaną nagromadzone w nadmiernych ilościach, to filtr się zatka i przestanie być wydajny. Oprócz tego jego sprawność zależy też od mechanicznych uszkodzeń.

Chodzi tutaj o to, że w przypadku stłuczki czy kolizji może się zdarzyć, że filtr pęknie, wgniecie się albo pokruszy. Właśnie dlatego w takich przypadkach warto sprawdzić jego stan. Ponadto czasami zdarza się też tak, że regeneracja filtra jest źle przeprowadzona, co przekłada się na późniejszą pracę tego elementu. Właśnie dlatego warto zlecać takie usługi wyłącznie sprawdzonym i  doświadczonym specjalistom.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO