Czy numeru VIN można użyć do wyszukania części zamiennych?

Dodano: 11 cze 2021


Numer VIN to numer identyfikacyjny pojazdu (ang. Vehicle Identification Number). W Polsce bywa również nazywany numerem nadwozia. Nadaje go producent, zgodnie z normą ISO-3779 (w Unii Europejskiej – Stany Zjednoczone używają własnego kompatybilnego formatu). Zazwyczaj można znaleźć go na tabliczce znamionowej, umieszczonej u spodu przedniej szyby lub na słupku bocznym po stronie kierowcy. Powinien znajdować się również w dowodzie rejestracyjnym samochodu – w Polsce pod literą E. 

Z jakich elementów składa się numer VIN? 

Numer VIN zbudowany jest w bardzo konkretny sposób. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie szybkiej i skutecznej identyfikacji każdego wyprodukowanego pojazdu, dlatego zaprojektowany został tak, by zawierać wszystkie potrzebne do tego informacje. Składa się z siedemnastu symboli, którymi mogą być dowolne litery oraz cyfry z wyłączeniem liter O, Q oraz I, ponieważ mogłyby one zostać pomylone z cyframi 0 i 1. Zgodnie z normą ISO-3779 numer VIN podzielony jest na trzy sekcje: 

  • WMI (World Manufacturer Identifier) – składa się z trzech symboli i stanowi ustandaryzowany kod określający region oraz nazwę producenta pojazdu. Dla przykładu: Polskę określają symbole od SU do SZ, a kod WMI popularnego polskiego producenta autobusów Solaris to SUU. 
  • VDS (Vehicle Descriptor Section) – składa się z kolejnych sześciu symboli. Przygotowany jest przez producenta i zawiera informacje o typie pojazdu, jego konstrukcji oraz pozostałe dane techniczne. 
  • VIS (Vehicle Identifier Section) – ostatnie osiem znaków to po prostu numer seryjny pojazdu. Może zawierać między innymi informacje o roku produkcji, zastosowanym silniku lub rodzaju napędu, a często jest jedynie numerem porządkowym, nadawanym kolejnym wyprodukowanym pojazdom. 

Ponieważ wiele symboli składających się na numer VIN wybierane jest według wewnętrznych zaleceń producenta, nie każdy jest w stanie samodzielnie odczytać zawarte w nim informacje. Istnieją jednak dekodery VIN, zarówno płatne, jak i darmowe, które pozwalają poznać większość danych dotyczących pojazdu. 

Wyszukiwanie części zamiennych po numerze VIN 

Numer VIN bywa szczególnie przydatny, gdy pojazd ulegnie uszkodzeniu i potrzebny będzie zakup pasujących elementów. Identyfikacja części zamiennych do samochodu za jego pomocą jest najskuteczniejszym i najpewniejszym sposobem odnalezienia właściwych komponentów. Dzięki informacjom zawartym w numerze VIN można mieć niemal stuprocentową pewność, że zamówiony produkt będzie odpowiednio współpracował z posiadanym pojazdem. Wiele serwisów oraz internetowych sklepów umożliwia przeszukanie swojego asortymentu z wykorzystaniem tej informacji – wystarczy podać kod swojego samochodu, a ukażą się wyłącznie pasujące do niego części. Nasza firma korzysta w tym celu z profesjonalnego, bardzo skutecznego programu do identyfikacji części samochodowych po numerze VIN – Partslink 24.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO