Felgi to element samochodu wpływający na estetykę pojazdu

Dodano: 26 lip 2021


Felgi w samochodach to jeden z tych elementów, który bardzo często zużywa się jako pierwszy. Problemem są przede wszystkim nierówne drogi pełne dziur oraz wyginanie się felg po uderzeniu w krawężnik czy inny twardy obiekt. Pierwszą reakcją kierowcy zazwyczaj jest chęć ich wyprostowania. W końcu od nich zależy wygląd samochodu. Czy jednak zawsze należy to robić? Czy ma to wpływ na bezpieczeństwo jazdy?

W jaki sposób można uszkodzić felgę?

Tak naprawdę, żeby odkształcić, ukruszyć czy wyszczerbić ten element koła nie trzeba od razu wypadku, czy stłuczki. Tworzywo wykorzystane do produkcji felg jest specyficzne i dość miękkie, dlatego nieestetyczne wgięcie może spowodować choćby dziura w drodze, w którą wjedzie się zbyt szybko. Narażone są również na działanie soli i zanieczyszczeń drogowych, które mogą wpłynąć na szybsze pękanie felgi.

Zazwyczaj widząc takie uszkodzenie, myślimy o tym, aby poddać felgę regeneracji. Chcemy przywrócić jej oryginalny wygląd, oczyścić i naprawić pęknięcie czy uzupełnić wyłamane fragmenty. Zawsze lepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu w naprawie felg mechanikowi. Obtarcia wpływają na estetykę kół, ale nie zawsze opłaca się je naprawiać, a w niektórych sytuacjach nawet nie powinno się tego robić.

Kiedy warto wyprostować felgę?

Naprawa felgi ma sens, zwłaszcza jeśli nie uległa ona poważnemu zniszczeniu, obręcze i szprychy są całe, a oś nie została skrzywiona. Wtedy bardzo łatwo doprowadzić ją do stanu sprzed uszkodzenia. Z pewnością warto spróbować ją wyprostować przy dobrej jakości felgach, które wykonane zostały z lepszej jakości stopów i mają szansę przetrwać cały proces naprawy i jeszcze trochę po nim posłużą.

Warto wybrać sprawdzony warsztat, gdzie specjalista obejrzy felgę i doradzi, czy można ją bezpiecznie naprawić. Nie ma sensu regenerować felgi z dużymi skazami, pękniętymi ramionami czy obręczą, gdyż nawet jeśli się to uda, konstrukcja będzie osłabiona i szybko może dojść do jej ponownego uszkodzenia. Krzywe felgi utrudniają komfortową jazdę samochodem, pojawiają się wibracje odczuwane podczas hamowania, grozi nam też rozszczelnienie opony.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO