Kiedy opona w samochodzie nie nadaje się do naprawy?

Dodano: 18 gru 2021


Uszkodzenie opony może się przytrafić w każdym momencie. Szczególnie zimą, kiedy dziury w asfalcie są ukryte pod warstwą wody lub błota, krawężniki przykryte śniegiem. Gumy wieloletnie są w gorszej kondycji, więc zawsze trzeba się liczyć z ich wymianą. Opony możemy oddać do wulkanizatora, w celu dokonania naprawy, ale niekiedy usterki są na tyle poważne, że jedyne co możemy zrobić, to wymienić ją na nową.

Jakie są przyczyny uszkodzenia opon?

Opony to jeden z najbardziej delikatnych elementów eksploatacyjnych samochodu, dlatego są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Do najczęstszych zaliczają się: przebicia, przecięcia, uderzenia, pęknięcia, wybrzuszenia i nieregularne zużycie. Mogą przytrafić się nawet najlepszemu kierowcy, bo wystarczy chwila nieuwagi, najechanie na krawężnik czy ostry przedmiot bądź kamień, a struktura ogumienia zostaje przerwana. Szczególnie zimą, kiedy dziury w jezdni są ukryte pod warstwą wody lub błota i krawężniki przykryte śniegiem, można nie zauważyć przeszkody. Pewnych sytuacji nie unikniemy. Uszkodzenie może się zdarzyć zarówno w nowym, jak i używanym ogumieniu. Zanim zdecydujemy się na wymianę, sprawdźmy, jaka jest możliwość jego naprawy.

Kiedy opona nie nadaje się do naprawy?

Jeśli uszkodzenie jest większe niż 5 mm albo pojawiły się bąble i wybrzuszenia na boku opony, naruszenie struktury gumy, uważane jest przez Bosch Car Service Starościk za znaczne. Trwały defekt zmusza nas do wymiany opon. Inną sytuacją, która wyklucza naprawę, jest zdarty lub zużyty bieżnik. Ogumienie nie podlega naprawie, gdy nastąpi wybrzuszenie na ścianie bocznej. Kiedy na jego powierzchni pojawiają się nitki kordu, musimy pomyśleć o zakupie nowego.  W sytuacji, gdy opona nie daje się wyważyć, nie możemy jej używać.  Czas eksploatacji opon wynosi 10 lat od daty produkcji. Guma nie tylko zużywa się, ale też kruszeje, nawet w niewielkim stopniu, użytkowanym samochodzie. Opony nie lubią ostrej jazdy, więc zwracajmy uwagę na tę kwestię.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO