Co może być przyczyną zapadającego się sprzęgła? Jak to naprawić?

Dodano: 22 gru 2022


Sprzęgło jest bardzo ważnym elementem pojazdu. Właśnie dlatego warto szybko reagować na wszelkie usterki, które zauważymy. Jednym z negatywnych symptomów jest tzw. zapadanie się sprzęgła, czyli sytuacja, w której sprzęgło po zwolnieniu nacisku nie wraca do swojej pierwotnej pozycji. Jaka może być tego przyczyna? I jak temu zaradzić? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jaka jest przyczyna zapadającego się sprzęgła?

Przyczyna tzw. zapadającego się sprzęgła jest odmienna, w zależności od budowy układu. Dla przykładu:

  • w przypadku sprzęgła sterowanego mechanicznie najczęstszym podłożem problemu jest zerwanie połączenia pedału, czyli tzw. linki,
  • w przypadku sprzęgła sterowanego hydraulicznie problem może wynikać z zapowietrzenia się układu wysprzęglającego.

Dodatkowo o kłopotach z pojazdem może decydować wiek auta, stopień jego eksploatacji, a także braki w zbiorniku płynu hydraulicznego.

Źle działające sprzęgło – co zrobić?

Co zrobić, jeśli zauważymy problemy z działaniem sprzęgła, w tym tzw. zapadające się sprzęgło? Kluczowe znaczenie ma szybka reakcja i skorzystanie z pomocy doświadczonych mechaników. Należy pamiętać, że sprzęgło jest związane z działaniem układu hamulcowego – ma więc wpływ zarówno na komfort, jak i na bezpieczeństwo jazdy.

Fachowa ekipa (mechanik samochodowy Szczecin) ustali, jaka jest przyczyna usterki i co należy zrobić, by pojazd ponownie nadawał się do użytku. W większości przypadków podejmowane są działania, takie jak wymiana uszkodzonych części, w tym pompy sprzęgła albo wysprzęglika.

Warto dodać, że zachowanie sprawnie działającego sprzęgła jest możliwe dzięki prawidłowej obsłudze pojazdu. Błędne nawyki sprawiają bowiem, że układ znacznie szybciej się eksploatuje i wymaga szybszej naprawy.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO