Świece zapłonowe – jak je sprawdzić i kiedy wymienić?

Dodano: 08 kwi 2021


Świece zapłonowe stanowią podstawę układu zapłonowego. Te montowane we współczesnych jednostkach napędowych są w sposób szczególny narażone na działanie wysokich temperatur, a także duże przeciążenia. Dlatego też trzeba kontrolować ich stan i wymieniać z odpowiednią częstotliwością. Jak je sprawdzać i kiedy wymieniać na nowe?

W jaki sposób sprawdzić stan świec zapłonowych?

By skontrolować stan świec zapłonowych trzeba wymontować je z silnika. Oczywiście, aby to zrobić, niezbędna jest wiedza z zakresu mechaniki pojazdów. Następnie po wymontowaniu trzeba dokładnie przyjrzeć się świecom zapłonowym. O ich kondycji wiele powie sam wygląd. Przede wszystkim powinny być suche, a ich kolor powinien być jasny. Jeśli bowiem znajdują się na nich ślady oleju bądź duża ilość osadów (tzw. nagarów), wówczas może to sygnalizować ich skrajne zużycie lub usterkę silnika.

Niepokojącym symptomem jest też nieprawidłowa szczelina między elektrodą środkową a masową. Powinna ona wynosić średnio od 0,4 do 0,8 mm. Jeśli jest większa lub mniejsza, wówczas przeskok iskry może być utrudniony. Zbyt duża przerwa świadczy zazwyczaj o za długiej eksploatacji lub o wypaleniu świec spowodowanym pracą przy zbyt wysokiej temperaturze.

Kiedy należy wymienić świece zapłonowe?

Choć świece zapłonowe są wytrzymałe, to niestety nie są niezniszczalne. Większość producentów zaleca, aby wymieniać je co około 30 tys. km i warto się do tego stosować. W wielu nowoczesnych silnikach stosowane są też świece platynowe lub irydowe o wydłużonym czasie eksploatacji do około 100 tys. km. Ich cena jednak jest kilkukrotnie wyższa niż świec tradycyjnych. Nie należy wymieniać ich samodzielnie. Niezbędne jest dopasowanie świec pod kątem kształtów, wymiarów, a także specyfikacji cieplnej.

Czym jednak w praktyce grozi nieprawidłowe dopasowanie? Przede wszystkim nieprawidłową pracą silnika, ograniczeniem mocy maksymalnej, a także zwiększeniem spalania paliwa. Niewłaściwie dobrane świece narażają  jednostkę napędową na większe przeciążenia, a czasami także na natychmiastowe uszkodzenie, w przypadku gdy np. dobrane świece będą  zbyt długie.

Czy wymiana świec jest droga?

Nie warto zwlekać z wymianą świec zapłonowych również dlatego, że ich wymiana nie jest droga. Okazuje się, że koszt takiej usługi zazwyczaj nie jest wysoki i w popularnych silnikach wynosi 50-100zł. Wyjątkiem są  silniki w układzie bokser, V6, V8 lub większym, gdzie często dostęp do świec jest utrudniony. Warto przeznaczyć pieniądze na profesjonalną wymianę tych części, aby uniknąć uszkodzenia np. gwintu. W skrajnych przypadkach, podczas samodzielnej wymiany można niechcący uszkodzić silnik.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO