Co jaki czas należy dokonywać wymiany oleju w skrzyni biegów?

Dodano: 01 mar 2023


Części eksploatacyjne, takie jak skrzynia biegów, powinny być wykorzystywane ze szczególną dbałością. Ważną rolę odgrywa m.in. regularna wymiana oleju. Jak często należy pamiętać o tym obowiązku? I jak przeprowadzić wymianę? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jak często konieczna jest wymiana oleju w skrzyni biegów?

Wymiana oleju w skrzyni biegów powinna odbywać się systematycznie, zgodnie z informacją zawartą w książce serwisowej. To właśnie tam producent zamieszcza ważne informacje dotyczące dbania o pojazd.

Jeśli jednak nie posiadamy takiego zestawu informacji możemy skorzystać z uśrednionych danych. Okazuje się, że w przypadku manualnej skrzyni biegów wymiana powinna nastąpić co 80 000 do 100 000 km. Z kolei w przypadku automatycznej skrzyni biegów wymiana konieczna jest co 40 000 do 60 000 km. Nowoczesne układy wymagają więc znacznie większej dbałości i częstszych przeglądów.

Na częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów wpływa również sposób jazdy – w przypadku dużej eksploatacji (dynamiczna jazda, przewożenie dużych ładunków, częste poruszanie się po mieście) konieczne może być częstsze odwiedzanie mechanika.

Jak wymienić olej w skrzyni biegów?

Wymiana oleju w skrzyni biegów może przebiegać na dwa główne sposoby. Chodzi o wymianę statyczną i metodę dynamiczną. Każda technika wymaga jednak wiedzy i doświadczania oraz wykorzystania wysokiej jakości produktów.

Warto także dodać, że wymiana oleju w Szczecinie powinna zostać przeprowadzona w sposób profesjonalny. Większość kierowców nie podejmuje się tego wyzwania samodzielnie. Skorzystanie z fachowej usługi gwarantuje bowiem bezpieczeństwo i sprawne działania skrzyni biegów.

Jeśli więc chcesz przeprowadzić wymianę oleju w Szczecinie zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej kompleksowej oferty.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO