Wymiana płynu chłodniczego – dlaczego ważna? Jak często ją robić?

Dodano: 03 paź 2022


Działanie samochodu zależy od wielu czynników, w tym od systematycznej wymiany płynów eksploatacyjnych i olejów stosowanych w poszczególnych układach. Jednym z elementów, o którym należy pamiętać jest regularna wymiana płynu chłodniczego. Jak często należy ją przeprowadzać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jak często należy wymieniać płyn chłodniczy?

Częstotliwość wymiany płynu chłodniczego zależy od kilku elementów. Najważniejszym z nich jest jednak rodzaj zastosowanego produktu. Okazuje się bowiem, że w zależności od technologii produkcji i typu chłodziwa płyn chłodniczy wymienia się co dwa lub co pięć lat.

Mówiąc dokładniej wyróżniamy następujące opcje:

  • IAT, czyli najtańsze płyny chłodnicze, które wymienia się zazwyczaj co dwa lata lub częściej (nawet raz w roku),
  • OAT, czyli płyny chłodnicze, które charakteryzują się dłuższą trwałością i mogą zachowywać swoje właściwości nawet przez pięć lat,
  • HOAT, czyli hybryda powyższych technologii, którą należy wymieniać co pięć lat.

Wymiana płynu chłodniczego – co warto wiedzieć?

Systematyczna wymiana płynu chłodniczego jest bardzo ważna z kilku powodów. Przede wszystkim gwarantuje odpowiednią pracę silnika, zapewnia jego prawidłowe chłodzenie, a co za tym idzie chroni przed przegrzaniem. Dodatkowo dobrze dobrany płyn zabezpiecza układ przed korozją, uszkodzeniami i kawitacją.

Wymiana płynu chłodniczego powinna przebiegać w sposób profesjonalny. Aby tak było ważne jest skorzystanie z usług renomowanego warsztatu samochodowego oraz wybranie produktów najwyższej jakości. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu nasz samochód zachowa swoją sprawność i nie zawiedzie nas nawet podczas długich tras.

Jeśli więc chcesz zadbać o swój pojazd, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej szerokiej oferty.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO