Wymiana oleju w silniku. Jak często należy ją przeprowadzać?

Dodano: 21 sty 2020


olej samochodowySilnik samochodowy to jeden z podzespołów, które pracują w ekstremalnie trudnych warunkach.

Musi radzić sobie zarówno z wysoką temperaturą, jak i z bardzo dużymi obciążeniami. Dla zapewnienia odpowiedniej trwałości potrzebne jest więc stosowanie dobrej jakości materiałów eksploatacyjnych oraz ich regularne uzupełnianie. Jedną z ważniejszych czynności, które bezpośrednio wpływają na czas bezawaryjnej pracy i możliwość pojawienia się nadmiernego zużycia jest wymiana oleju silnikowego. Olej silnikowy powinien oferować właściwe parametry, dobrane do konkretnej jednostki napędowej. Sprawdźmy, jakie są rodzaje olejów, ich najważniejsze parametry oraz spójrzmy, jak często powinny być one wymieniane.

 

Po co w silniku olej?

Silnik spalinowy działa, wykorzystując energię powstającą w wyniku zapłonu mieszanki paliwa i powietrza. Dzięki temu wprawiane są w ruch tłoki i wał korbowy, który obracając się, może napędzać auto za pośrednictwem właściwych przełożeń skrzyni biegów. Cechą charakterystyczną silników spalinowych jest to, że panuje w nich dość wysoka temperatura, a ich części poruszają się ze sporymi prędkościami. Ponieważ elementy są bardzo dokładnie spasowane, przestrzenie między nimi muszą być wypełnione odpowiednim środkiem smarnym, by zapobiec tarciu i zużywaniu się poszczególny części. Olej krążący w silniku jest odpowiedzialny za zmniejszanie oporów poszczególnych podzespołów, za usuwanie zanieczyszczeń i zapobieganie ich odkładaniu się na ściankach oraz za ochronę wszystkich elementów.

 

Rodzaje oleju

Producenci oferują różne rodzaje olejów. Dostępne są oleje mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne. Każdy olej ma również charakterystyczną dla siebie lepkość, która wpływa na to, jak dobrze chroni on silnik oraz na to, jak łatwą pracę ruchomych elementów umożliwia.

Każdy producent auta bardzo precyzyjnie określa jakie parametry musi mieć używany w danym modelu silnika olej. Podobnie szczegółowo wytwórcy samochodów definiują okresy, w którym olej powinien być wymieniany.

 

Kiedy zmieniać olej?

Olej powinien być zmieniany w terminach przewidzianych przez producenta samochodu. Zwykle okresy pomiędzy zmianami oleju wynoszą od 15 000 przejechanych kilometrów wzwyż. Oleje syntetyczne charakteryzują się zwykle dłuższymi dopuszczalnymi przebiegami. Większość producentów zaleca również zmianę oleju przynajmniej raz w roku w przypadku, gdy samochód nie przejechał wymaganej do wymiany liczby kilometrów.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO