Kiedy warto wyczyścić, a kiedy wymienić filtr DPF?

Dodano: 21 lut 2022


Filtr DPF jest filtrem cząsteczek stałych i jest jednym z dodatkowych elementów układu wydechowego samochodów wyposażonych w silnik Diesla. Spełnia on zadanie polegające na oczyszczaniu gazów spalinowych z cząstek sadzy i popiołu, które powstają podczas spalania ropy.

Czym jest filtr DPF?

Filtr cząsteczek DPF to urządzenie pracujące w najbardziej zanieczyszczonym miejscu samochodu.  Zbudowany jest z ceramicznego wkładu i odpornej na wysokie temperatury obudowy. Zadaniem obudowy jest ochrona filtra przed uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast zadaniem wkładu jest filtrowanie spalin. Filtr z wyglądu przypomina duży katalizator lub duży tłumik, każdy model jest inny i dedykowany jest do konkretnego samochodu. Zdarzało się, że w zależności od tego, na jaki rynek przygotowywany był dany model samochodu, lub w jakiej serii był produkowany, tworzony był różny filtr DPF. Najważniejszą zaletą stosowania filtra jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a co za tym idzie, zdecydowanie wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenie powietrza.

Czy lepiej czyścić, czy wymienić filtr DPF?

Filtr DPF według założeń producenta powinien sprawnie działać nawet do 250 tysięcy kilometrów. Sytuacja taka możliwa byłyby możliwa tylko wówczas, gdyby filtr eksploatowany był w idealnych warunkach. Filtry takie mają funkcję samooczyszczenia i wypalają nagromadzoną w nich sadzę, ale tylko po przejechaniu określonej przez producenta odległości, przy zachowaniu wskazanej prędkości i na określonym biegu. Takie warunki nie są łatwe do zrealizowania i dlatego filtry zużywają się znacznie szybciej. Jeśli problem zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, filtr z powodzeniem można wyczyścić. Jednak nie zawsze możliwa jest usługa czyszczeniaw wielu przypadkach zapchanie jest bardzo duże i wówczas konieczna może okazać się wymiana. Najlepiej w takiej sytuacji oddać samochód do serwisu. Skorzystajmy z usługi w firmie Bosch Car Service Starościk, a zespół wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów dokona oceny i naprawy zużytej części.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO