Badanie techniczne i przegląd okresowy pojazdu: czym się różnią?

Dodano: 27 sty 2021


Badanie techniczne auta często bywa mylone z przeglądem okresowym. Warto wyjaśnić te dwa pojęcia, które wbrew pozorom odnoszą się do nieco innego zakresu czynności kontrolnych.

Badanie techniczne auta: czym jest i kiedy — obowiązkowo — trzeba go wykonać?

Badanie techniczne to obowiązkowe badanie sprawności pojazdu wykonywane w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Zdecydowanie większość właścicieli pojazdów ma za sobą takie badania. Jest ono niezbędne, aby nasz samochód mógł legalnie poruszać się po drogach publicznych.

Warto przy tym dodać, że w przypadku fabrycznie nowych pojazdów badania techniczne wykonywane są przed jego pierwszą rejestracją, a następnie po trzech latach od pierwszej rejestracji i w ciągu 2 kolejnych lat od pierwszego badania. Po tym okresie badania techniczne należy odnawiać co rok.

Podczas badania technicznego diagnosta sprawdza m.in. stan ogumienia, oświetlenia, układu kierowniczego, hamulców, zawieszenia, nadwozia, układu wydechowego, silnika. Powinien także skontrolować niezbędne dodatkowe wyposażenie auta, jak gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy.

Jeśli samochód przejdzie pozytywnie badanie techniczne, może nadal uczestniczyć w ruchu drogowym. Jeśli jednak diagnosta wyda negatywną decyzję, wydawany jest tymczasowy dokument na okres 14 dni. W tym czasie właściciel pojazdu musi usunąć usterki, które wskazane zostały w badaniu. Po ich usunięciu należy ponownie zgłosić się do Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie dokonywana jest ocena podzespołów, które wcześniej spowodowały negatywną decyzję.

Badania okresowe — dlaczego warto je wykonywać?

Badanie okresowe jest nieobowiązkowe, jednak zalecane przez producenta samochodu w celu wymiany części i płynów eksploatacyjnych. Częstotliwość przeglądów w tym przypadku nie jest z góry narzucona, a zależy przede wszystkim od modelu pojazdu i wersji silnikowej. W nowszych modelach o terminie badania okresowego decyduje komputer pokładowy, który na bieżąco analizuje stan eksploatacji pojazdu.

Podczas badań okresowych wykonuje się takie czynności jak m.in. wymiana oleju silnikowego i filtra oleju, wymiana filtra powietrza, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego, wymiana świec, uzupełnienie płynu katalitycznego w autach z filtrem cząstek stałych, sprawdzenie stanu zawieszenia, układu hamulcowego, układu kierowniczego, układu wydechowego, ciśnienia w oponach, wymianę rozrządu itd. Oprócz tego przeprowadza się diagnostykę komputerową.

 

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO