Jakie usługi realizowane są przez stację diagnostyczną?

Dodano: 24 mar 2020


przegląd samochodu

Każdy kierowca zobligowany jest do dokonywania przeglądu samochodu, co kilka lat. Badanie techniczne wykonuje się w okręgowej stacji pojazdów. Obowiązek ten sprawia, że samochód nie stwarza niebezpieczeństwa podczas poruszania się w ruchu drogowym. Co więcej, test diagnostyczny jest warunkiem pozwalającym na przedłużenie ważności dowodu rejestracyjnego.

Podstawowe informacje dotyczące okręgowej stacji pojazdów

Okręgowa stacja pojazdów zajmuje się wykonywaniem testów diagnostycznych, które trzeba przeprowadzać przed rejestracją każdego samochodu. Określone badania wykonuje się  systematycznie. Pierwsze należy wykonać w ciągu trzech lat od daty produkcji samochodu, natomiast następne przed upływem pięciu lat. Następne testy realizuje się raz w roku.

Z jakich usług można skorzystać w stacji diagnostycznej?

Stacja diagnostyczna oferuje swoim klientom różne usługi. Warto wymienić badania okresowe pojazdów nieprzekraczających 3,5 tony, motocykli czy ciągników rolniczych. Są to także testy powypadkowe, aut sprowadzanych z zagranicy lub wyposażonych w instalację LPG. W stacji diagnostycznej dokonuje się również przeglądów ciężarówek oraz  sprawności amortyzatorów.

W jaki sposób wykonuje się badanie diagnostyczne?

Badanie diagnostyczne pojazdu polega na weryfikacji zasadniczych elementów dla bezpieczeństwa kierowcy i  innych uczestników. W tym przypadku trzeba dokonać kontroli oświetlenia oraz  jego ustawienia. Diagnosta sprawdza ogumienie i stan karoserii. Ważnym czynnikiem jest działanie układu amortyzatorów i hamulcowego. Specjalista sprawdza również stan jednostki napędowej. Samochód kontrolowany jest pod względem wycieków płynów. Istotnym elementem działania jest sporządzenie pełnej dokumentacji fotograficznej, a ponadto opis przebiegu prac przeglądowych. Gdy zostaną wykryte jakiekolwiek usterki, samochód nie ukończy pozytywnie badania. Kierowca musi usunąć je w ciągu 14 dni.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO