Przegląd techniczny samochodu – na czym polega?

Dodano: 11 sty 2021


przegląd auta

Przegląd techniczny pojazdu często postrzegany jest, jako przykry obowiązek właścicieli aut. Wiąże się bowiem z uiszczeniem opłaty za samą usługę oraz możliwością znalezienia usterek, które wpłyną negatywnie na rezultat badania diagnostycznego. Jedynie nowe samochody zakupione w salonie nie muszą przechodzić przeglądu przez pierwsze trzy lata. Wszystkie pozostałe pojazdy powinny odwiedzać stację kontroli raz do roku, aby ich właściciele mieli pewność, że auto nie będzie stanowić potencjalnego zagrożenia na drodze. Co dokładnie jest sprawdzane podczas przeglądu samochodu?

Etapy badania technicznego samochodu

Pierwszym etapem przeglądu samochodowego jest identyfikacja auta, czyli sprawdzenie numeru VIN i jego zgodności z numerem rejestracyjnym. Dalsza część badania technicznego obejmuje ocenę stanu układów i podzespołów, w które wyposażony jest dany pojazd. Diagnosta bada w ten sposób, czy auto spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Na tym etapie sprawdzane są:

  • układ oświetlenia – sprawność żarówek, przejrzystość, ewentualne usterki i rozmieszczenie reflektorów,
  • stan ogumienia – zużycie opon i głębokość bieżnika,
  • nadwozie – poziom rdzy, stan elementów nośnych, ram, progów oraz szyb,
  • układ hamulcowy – skuteczność hamulców podstawowych i awaryjnych, badanie siły hamowania na kołach osi, wycieki płynu hamulcowego,
  • zawieszenie – skuteczność tłumienia amortyzatorów, luzy i nieprawidłowości elementów metalowo-gumowych, wycieki oleju z amortyzatorów,
  • układ kierowniczy – luzy przy końcach drążków kierowniczych, sworzniach, mocowaniu tarczy i kolumn resorujących, w maglownicy,
  • silnik i układ wydechowy – wycieki, emisja węglowodorów i dwutlenku węgla do atmosfery, badanie głośności,
  • elementy bezpieczeństwa – działanie pasów bezpieczeństwa, poduszek, napinaczy pasów, wycieraczek, klaksonu,
  • obowiązkowe elementy wyposażenia – czytelna i dobrze oświetlona tablica rejestracyjna, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka.

W przypadku pojazdów na gaz diagności sprawdzają również ważność dokumentu legalizacyjnego butli LPG oraz badają szczelność instalacji przy pomocy specjalnych czujników.

Warto pamiętać, że brak ważnego badania technicznego pojazdu może nawet skutkować grzywną w wysokości do 500 złotych oraz zabraniem dowodu rejestracyjnego. Istotą przeglądu samochodowego nie powinien być jednak strach przed mandatem, lecz troska o bezpieczeństwo własne, innych uczestników ruchu drogowego oraz dbanie o funkcjonalność i długie życie pojazdu.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO