Jakie są symptomy awarii pompy paliwa w pojeździe?

Dodano: 12 wrz 2022


Pompa paliwa stanowi bardzo ważny element wyposażenia każdego pojazdu mechanicznego. Jej prawidłowe działanie odpowiada za dostarczenie paliwa do podzespołów i płynne poruszanie się. Pompa paliwa charakteryzuje się dużą wytrzymałością, a jej awaria może generować poważne problemy z rozruchem auta, spadkiem mocy silnika, czy szarpaniem podczas jazdy. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny awarii pompy paliwa.

Przyczyny awarii pompy paliwa w pojeździe

Pompa paliwa to bardzo ważna część układu paliwowego każdego pojazdu. Montowana jest w zbiorniku paliwa lub bezpośrednio pod nim. Może być też zlokalizowana pod tylną kanapą lub w okolicach koła zapasowego. Pompy paliwa w większość zasilane są elektrycznie, a więc nie trudno o jej awarię w przypadku nieprawidłowego działania styków i bezpieczników w pojeździe. Dlatego, jeśli dojdzie do awarii pompy, warto sprawdzić elektrykę. Częściej jednak dochodzi do mechanicznego uszkodzenia pompy. Słaba jakość paliwa, jazda na niskim poziomie paliwa uniemożliwia właściwie smarowanie i chłodzenie pompy. Zanieczyszczone paliwo może zatykać filtr, a to wpływa na kłopoty z działaniem pompy.

Objawy awarii pompy paliwa

W większości przypadków objawy pompy paliwa pojawiają się nieoczekiwanie. Symptomów nie można lekceważyć i powinno się natychmiast udać do mechanika. Najbardziej widocznym objawem awarii pompy paliwa jest unieruchomienie pojazdu. Do innych zaliczamy nagłe i nieoczekiwane gaśnięcie silnika, często zaraz jego uruchomieniu lub próbie ruszania oraz szarpanie podczas jazdy. Kiedy paliwa jest zbyt mało, silnik pojazdu gaśnie. Z kolei, kiedy ciśnienie paliwa jest zbyt niskie, mamy do czynienia z nieregularną pracą silnika, a jazda przestaje być komfortowa. Szarpanie i głośny dźwięk dochodzący spod mastki silnika na pewno nie jest przyjemny dla kierowcy oraz pasażerów.  

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO