Z czym wiąże się naprawa wału korbowego?

Dodano: 10 lut 2021


Naprawa poszczególnych elementów układów samochodowych wiąże się z koniecznością zapewnienia wysokiej jakości części zamiennych. Niezbędna jest też odpowiednia wiedza i doświadczenie mechanika, aby móc szybko znaleźć przyczynę problemów. To szczególnie ważne, jeśli naprawy wymaga jakaś część silnika. Na czym polega naprawa wału korbowego? Jakie problemy z jego funkcjonowaniem napotykamy najczęściej?

W chwili, gdy zauważymy, że silnik samochodu nie działa tak, jak zawsze, warto odwiedzić profesjonalny warsztat samochodowy. Jest to jedna z ważniejszych części pojazdu, jego serce, które wymaga odpowiedniego podejścia ze strony zarówno kierowcy, jak i mechanika, oraz dostosowanych do problemu narzędzi i sprzętów. Jednym z elementów silnika, który z czasem może wymagać naprawy, jest wał korbowy. Czym on jest i dlaczego należy o niego dbać?

Silnik też wymaga naszej uwagi

Przywykliśmy dbać o te elementy pojazdu, które sami możemy zregenerować, wymienić lub ich naprawa nie wymaga dużego zachodu. Skupiamy się na uzupełnianiu płynów, sezonowej wymianie opon i pilnowaniu, aby żadna z żarówek się nie przepaliła. Dbamy o usuwanie zarysowań i wgnieceń z karoserii oraz regularnie ją czyścimy i konserwujemy. Zapominamy czasami, że również silnik wymaga naszej uwagi. Spoczywa na nim praca całego pojazdu, więc wykonany jest zazwyczaj z trwałych materiałów, które przez lata nie przysparzają żadnych problemów. Po pewnym czasie nawet i one mogą się zużyć lub wymagać dodatkowych napraw. Jedną z takich części jest wał korbowy, który stanowi bardzo ważną część silnika samochodowego. Dzięki niemu kręcą się koła, gdyż wprowadza on w ruch tłoki odpowiedzialne za ruch obrotowy kierowany na koła pojazdu. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, możemy mieć problem z uruchomieniem samochodu. Mimo że jest to część silnika wykonana z bardzo wytrzymałych surowców ze względu na to, że działa na nią ogromne obciążenie, i tak może dojść do jej uszkodzenia. Dzieje się tak, gdy w grę wchodzi złe zamontowanie wału korbowego lub nie jest on wystarczająco nasmarowany, czyli w samochodzie jest zbyt mało oleju silnikowego. To, dlatego mamy obowiązek regularnego sprawdzania jego poziomu. Naprawa tej części jest możliwa, ale wymaga wymiany innych elementów.

Na czym polega naprawa wału korbowego?

Trzeba mieć świadomość, że awaria tej części pojazdu nie zdarza się często, ale jeśli już się przydarzy, to wymaga wymiany wielu innych elementów. Przede wszystkim konieczne jest rozebranie silnika, aby dostać się do wału, co już samo w sobie jest wyzwaniem, dlatego lepiej powierzyć to zadanie fachowcom. Dużo zależy od tego, który fragment wału uległ awarii: czopy korbowe, panewka wału korbowego, czujniki czy uszczelniacz. Najczęściej problem sprawiają czopy, które przekładają ruch tłoków na ruch obrotowy. Można poddać je regeneracji, zaczynając od szlifowania i polerowania ich powierzchni, aby poruszały się bez problemu. Następnie należy je wyważyć i zamontować, jeśli czopy mają swoje lata, można je zregenerować za pomocą odmiany spawania tzw. napawania. Podczas prac nad wałem korbowym zaleca się również wymianę innych części silnika: panewek i uszczelniaczy miski olejowej, głowicy i układów rozrządu.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO