Co to jest Webasto i w jakim celu się montuje ten system?

Dodano: 22 wrz 2021


Webasto, do niedawna popularne w Europie Północnej, coraz częściej stosowane jest przez polskich kierowców. Choć w Polsce nie jest konieczne stosowanie urządzeń o tak dużej mocy, jak w państwach skandynawskich, ich instalacja znacznie ułatwia podróżowanie zimą. Webasto to ogrzewanie postojowe, dzięki któremu możesz wsiadać do rozgrzanego samochodu bez konieczności skrobania szyb nawet w czasie mrozu. Jazda autem od pierwszych chwil jest w pełni komfortowa. Webasto to jednak coś więcej niż tylko przyjemna jazda. Niektóre rodzaje systemów ogrzewają także silnik, przez co uruchomienie go jest łatwiejsze i bardziej ekonomiczne. 

System opiera swe działanie na agregacie grzewczym, który wykorzystuje paliwo ze zbiornika w samochodzie. Ogrzewanie postojowe może być uruchomione zdalnie (na przykład za pomocą pilota lub smartfona) bądź według zaplanowanego harmonogramu na konkretną godzinę. Większość kierowców włącza je około pół godziny przed wyjazdem z domu. Ceny zakupu systemu wraz z montażem, który odbywa się w warsztacie samochodowym, są bardzo zróżnicowane. W zależności od rodzaju urządzenia i sterowania wahają się od 3 do 8 tys. zł. 

Jak działa Webasto? 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje ogrzewania postojowego: wodne i powietrzne. Ogrzewanie wodne nadaje się do pracy krótkotrwałej (do 2 godzin), lecz jest bardziej efektywne. Ogrzewa ono silnik dzięki cieczy chłodzącej, która krąży w małym obiegu, a poprzez włączenie nawiewów również kabinę. Webasto pozytywnie wpływa także na ekonomię jazdy. Chociaż samo jego działanie zużywa paliwo (około 0,2 litra na 30 minut), to sprawia także, że silnik inaczej je zużywa. Nie musi on przejść fazy rozgrzewania, która pochłania więcej paliwa niż normalna jazda. Pobór energii to około 8-9 kW. 
Ogrzewanie powietrzne z kolei jest bardziej ekonomiczne (około 2kW), jednak ogrzewa tylko kabinę. System zasysa chłodne powietrze, które jest podgrzewane przez agregat i dalej rozprowadza je do kabiny pasażerskiej i ładunkowej. Ten rodzaj ogrzewania postojowego stosuje się często w dużych pojazdach, które wymagają dłuższego czasu rozgrzewania, na przykład w samochodach dostawczych, kamperach, maszynach rolniczych czy jachtach. Niewątpliwą jego zaletą jest wyjątkowo cicha praca. 

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO