TPMS – czujniki kontroli ciśnienia powietrza w oponach

Dodano: 05 lis 2021


Czujniki TPMS stały się już właściwie normą w większości nowych aut. Ich stosowanie wynika zarówno z unijnych regulacji, jednak także z preferencji i potrzeb samych kierowców. Nieustannie producenci starają się podnieść poziom bezpieczeństwa w autach, w związku z czym można powiedzieć, że konieczne stało się jego zwiększenie pod względem opon.

Czym są czujniki TPMS?

Mamy tu do czynienia z systemem, który montuje się w nowych samochodach. Mowa oczywiście o czujnikach ciśnienia w kołach. Co ciekawe znajdują się one na podstawowym wyposażeniu każdego nowego samochodu w Unii Europejskiej od roku 2014. W serwisie samochodowym z pewnością dowiemy się, jak duże mają one znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze, warto również kontrolować ich prawidłowe działanie. Ich montowanie jest obowiązkowe zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego, która sprawiła, że konieczne stało się montowanie czujników kontroli powietrza w oponach wszystkich aut, które są seryjnie sprzedawane w państwach członkowskich.

Również Ameryka Północna wyróżnia się posiadaniem podobnych nakazów w prawie. Co istotne jeśli nasza samochód jest starszy, czyli powstał przed rokiem 2014 to nie ma obowiązku, aby znajdował się w nim taki system, jednak każdy kierowca ma możliwość zdecydowania się na jego zamontowanie. Taki system będzie nas informował, gdy dojdzie do spadku ciśnienia w oponach, dzięki temu będziemy mogli od razu skontrolować stan ogumienia. Również skłoni nas to do częstszego weryfikowania jego dobrej kondycji.

Dlaczego warto mieć system TPMS?

Czujniki kontroli ciśnienia w ogumieniu sprawdzają się szczególnie ze względów bezpieczeństwa. Jednak wpływają również na komfort i ekonomię naszej jazdy. Ma to duże znaczenie ponieważ, w miarę jak jeździmy naszym autem, to stopniowo opony tracą powietrze, na co wpływają różne czynniki. Najbardziej niebezpieczne może być przebicie opony, o którym z pewnością chcielibyśmy być jak najszybciej poinformowani. Dzięki TPMS możemy uniknąć wypadków i poważniejszych awarii, które się w konsekwencji pojawią.

Copyright BOSCH CAR SERVICE Starościk, Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT

RODO